Competition Results


Halifax Regimental Association Mini Gathering #1

January 28, 2017, Halifax, NS

Piping
Grade 2 6/8 March:1st place: Calum Brydon
Grade 1 March/Strathspey/Reel:2nd place: Peter Allen

Midwest Highland Arts Fund Winter Storm

January 13, 2017, Kansas City, MO

Piping
Grade 3 March/Strathspey/Reel:2nd place: Linda Robertson

Christmas Celebration Competition

December 3, 2016, Moncton, NB

Highland Dancing
Roshandra Stetson
Beginner 9 & 10
Fling: 1st
Seann Triubhas: 1st
Shakira Gallant
Premier 12 & 13
Jig: 5th

2016 George Sherriff Memorial Invitational Competition

November 19, 2016, Hamilton, Ontario

Piping
Piobaireachd:4th place: Sarah Simpson
Overall:5th place: Sarah Simpson

Black Watch Memorial Competition

November 12, 2016, Oromocto, NB

Highland Dancing
Sherra Rogers
Intermediate 12 & Over
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Lilt: 2nd
Flora: 2nd
Overall high aggregate

Special Event Intermediate Laddie: 1st

Antigonish Annual Fall Competition

November 5th, 2016, Antigonish, NS

Highland Dancing
Sherra Rogers
Intermediate 10 & Over
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Laddie: 1st
Hornpipe: 4th
Overall high aggregate winner

Intermediate Seann Triubhas Dance-Off: 1st
Shelby Lynne Dalziel
Premier 17 & Over
Reel: 5th
Laddie: 6th

Special Event Hornpipe Premier 16 & over: 4th

Halifax Highland Dancing Association Fall Competition

October 29, 2016, Bedford, NS

Highland Dancing
Maggie Burns
Novice 13 & over
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Lilt: 1st
Overall high aggregate winner
Sherra Rogers
Intermediate 12 & over
Lilt: 1st
Flora: 2nd
Barracks: 1st
Fling: 2nd
High aggregate winner (tie)
Shelby Lynne Dalziel
Premier 17 & 18
Lilt: 2nd
Earl: 2nd
Blue Bonnets: 2nd
Barracks: 2nd
Overall runner-up

North Eastern New Brunswick Highland Dancing Competition

October 22, 2016, Miramichi, NB

Highland Dancing
Sherra Rogers
Intermediate 12 & Over
Fling: 2nd
Seann Triubhas: 1st
Barracks: 1st
Jig: 1st
Hornpipe: 1st
Special event intermediate trophy fling: 4th
Overall high aggregate winner

Nicol-Brown Amateur Invitational

October 8th, 2016, Scotia, NY

Piping
Piobaireachd:4th place: Sarah Simpson

Seaside Highland Games

October 8th-9th, 2016, Ventura, CA

Piping
Grade 3 6/8 March:1st place: Linda Robertson
Grade 3 Strathspey and Reel:2nd place: Linda Robertson
Grade 3 Piobaireachd:2nd place: Linda Robertson
Grade 3 Overall:Linda Robertson

Forever Highland Dance Festival

September 24th, 2016, Saint John, NB

Highland Dancing
Sherra Rogers
Intermediate
Fling: 2nd
Sword: 2nd
Seann Triubhas: 4th
Reel: 1st
Hornpipe: 1st
Overall high aggregate winner

Colchester Highland Dance Competition

September 10th, 2016, Truro, NS

Highland Dancing
Shelby Lynne Dalziel
Premier 18 & Over
Village Maid: 2nd
Blue Bonnets: 3rd
Jig: 3rd
Hornpipe: 4th

The Atlantic Canada Pipe Band Association Champion Supreme Overall Winners

2016

Piping
Grade 3 Overall:2nd place: Chris MacKnight
Grade 3 Piobaireachd Overall:1st place: Chris MacKnight
Junior Amateur Jig Overall:3rd place: Chris MacKnight
Grade 2 Overall:2nd place: Calum Brydon
Grade 2 Piobaireachd Overall:1st place: Calum Brydon
Grade 1 Overall:1st place: Sarah Simpson
Grade 1 Piobaireachd Overall:1st place: Sarah Simpson
Senior Amateur Jig Overall:3rd place: Sarah Simpson
Professional Overall:2nd place: James MacHattie
Professional Piobaireachd Overall:1st place: James MacHattie
Drumming
Grade 5 Overall:1st place: Stephen MacKinnon
Grade 4 Overall:1st place: Jenna-Marie Gallant, 2nd place: Mairi Brydon
Grade 3 Overall:1st place: Austin Trenholm
Junior Amateur Hornpipe/Jig Overall:1st place: Austin Trenholm, 2nd place: Jenna-Marie Gallant, 3rd place: Dalton McCully
Professional Overall:1st place: Sam Ramsay
Bands
Grade 5 Overall:2nd place: College of Piping
Grade 4 Overall:1st place: College of Piping
Grade 2 Overall:1st place: College of Piping
Dress and Deportment
1st place: College of Piping

Caledonian Club of San Francisco Games

September 2nd-4th, 2016, Pleasanton, CA

Piping
Grade 3 March 'A':1st place: Linda Robertson
Grade 3 Strathspey and Reel 'A':2nd place: Linda Robertson
Grade 3 Jig 'A':3rd place: Linda Robertson
Grade 3 Piobaireachd:2nd place: Linda Robertson
Grade 3 Overall:Linda Robertson

Cowal Highland Gathering-World Highland Dance Championships

August 26th and 27th, 2016, Dunoon, Scotland

Highland Dancing
Marielle Lesperance
Adult Class
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Overall: Adult World Champion
Best Adult Overseas
Piping
'A' Grade March:2nd place: James MacHattie

Argyllshire Gathering

August 24th and 25th, 2016, Oban, Scotland

Piping
Senior Jig:2nd place: James MacHattie

47th Commonwealth Highland Dance Championships

August 21st, 2016, Stirling, Scotland

Highland Dancing
Marielle Lesperance
18 Years & Over
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Overall Champion
Dancer of the Day

Fergus Scottish Festival

August 13th and 14th, 2016, Fergus, ON

Highland Dancing
Marielle Lesperance
Premier 19 & Over Fergus Scottish Festival Championship
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Overall Champion

Premier 17 & Over Nationals Competition
Village maid: 1st
Flora: 1st
Lilt: 2nd
Overall high aggregate

Premier 17 & Over Highland Competition
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Overall high aggregate

Shirley Ashdown Memorial Seann Triubhas winner

Dancer of the Games

PEI Highland Games

August 6th & 7th, 2016, Eldon, PE

Highland Dancing
Maggie Burns
Novice 10 & Over (Saturday)
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Overall High Aggregate winner

Novice 9 & Over (Sunday)
Fling: 1st
Lilt: 2nd
Flora: 2nd
Erin Clow
Novice 10 & Over (Saturday)
Sword: 3rd

Novice 9 & Over (Sunday)
Fling: 5th
Lilt: 5th
Flora: 3rd
Shelby Lynne Dalziel
Premier 16 & Over Atlantic Canada Open Highland Dance Championships
Fling: 3rd
Sword: 3rd
Seann Triubhas: 3rd
Reel: 2nd
Overall 1st Runner-up

Premier 16 & Over Maritime Open Scottish National Dance Premiership
Barracks: 2nd
Earl of Errol: 3rd
Lilt: 4th
Jig: 2nd
Overall 1st Runner-up
PEI Choreography Challenge
Group choreography:
3rd place: College of Piping (Shelby Lynne Dalziel, Siobhan Doyle, Laura Johnston, Briana Pineau and Alysha Trenholm)

Glengarry Highland Games

July 29th & 30th, 2016, Maxville, ON

Highland Dancing
Erin Clow
Novice 12 & Over
Seann Triubhas: 6th
Sherra Rogers
Intermediate 13 & Over
Lilt: 1st
Flora: 3rd
Barracks: 1st
Seann Triubhas: 1st
Overall High Aggregate winner
Shakira Gallant
Restricted Premier 12 & under 14
Flora: 3rd
Barracks: 3rd
Seann Triubhas: 4th
Briana Pineau
Premier 16 National Competition
Barracks: 6th
Lilt: 6th
Earl of Errol: 6th
Flora: 6th
Alysha Trenholm
Premier 23 & Under National Competition
Lilt: 6th
Earl of Errol: 6th
Flora: 6th
Shelby Lynne Dalziel
Premier 23 & Under National Competition
Barracks: 2nd
Lilt: 2nd
Earl of Errol: 5th
Flora: 4th
Overall 1st runner-up

Premier 16 & Under 18 Open Championship
Sword: 6th
Seann Triubhas: 6th
Reel: 4th
Overall 5th Runner-up
Marielle Lesperance
Premier 24 & Over National Competition
Barracks: 1st
Lilt: 1st
Earl of Errol: 1st
Flora: 1st
Overall High Aggregate

Premier 18 & Over Open Championship
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Overall Champion
Dancer of the Day
Piping
Junior Amateur Piobaireachd 'C':4th place: Jordan Chowen
Grade 2 Strathspey and Reel 'A':2nd place: Calum Brydon
Grade 2 Jig 'A':5th place Calum Brydon
Intermediate Piobaireachd 'B':2nd place: Calum Brydon
Grade 1 6/8 March 'B':6th place Sarah Simpson
Grade 1 6/8 March 'A':4th place: Peter Allen
Grade 1 Strathspey and Reel 'B':2nd place: Sarah Simpson
Drumming
Grade 5 March:3rd place: Stephen MacKinnon
Grade 4 March:2nd place: Dalton McCully
Grade 3 MSR:5th Place: Austin Trenholm
Bands
Grade 5 March Medley:11th place: College of Piping
Grade 4 MSR:3rd place: College of Piping
Grade 2 MSR:2nd place: College of Piping
Grade 2 Medley:5th place: College of Piping
Grade 2 Overall:3rd place: College of Piping

New Brunswick Highland Games

July 23rd & 24th, 2016, Fredericton, NB

Highland Dancing
Maggie Burns
Novice 11 & Over
Fling: 1st
Sword: 3rd
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Overall high aggregate winner
Shelby Lynne Dalziel
Premier 15-17 Highland competition
Fling: 3rd
Sword: 3rd
Seann Triubhas: 3rd
Reel: 3rd

Premier 15-17 Nationals competition
Lilt: 3rd
Earl of Erroll: 5th
Village Maid: 5th
Jig: 3rd
Marielle Lesperance
Premier 18 & over Highland competition
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Overall high aggregate winner

Premier 18 & Over Nationals competition
Lilt: 1st
Earl of Erroll: 1st
Village Maid: 1st
Jig: 1st
Overall high aggregate winner
Piping
Grade 4 Piobaireachd:3rd place: Carl Brydon
Grade 3 March:1st place: Danielle Chiarotto, 6th place: Jordan Chowen
Grade 3 Strathspeys and Reel:1st place: Danielle Chiarotto
Grade 3 Piobaireachd:4th place: Danielle Chiarotto, 6th place: Jordan Chowen
Junior Amateur Jig 'A':1st place: Danielle Chiarotto
Junior Amateur Jig 'B':2nd place: Sherra Rogers, 4th place: Jordan Chowen
Grade 1 March:1st place: Sarah Simpson, 4th place: Peter Allen
Grade 1 Strathspey and Reel:4th place: Peter Allen, 5th place: Sarah Simpson
Grade 1 Hornpipe/Jig:5th place: Peter Allen, 6th place: Sarah Simpson
Grade 1 Piobaireachd:1st place: Sarah Simpson, 4th place: Peter Allen
Professional March:1st place: James MacHattie
Professional Strathspey and Reel:2nd place: James MacHattie
Professional Jig:2nd place: James MacHattie
Professional Piobaireachd:1st place: James MacHattie
Drumming
Grade 5 March:2nd place: Stephen MacKinnon
Grade 4 March:2nd place: Jenna-Marie Gallant, 3rd place: Dalton McCully, 4th place: Mairi Brydon, 5th place: Cole Hemphill, 6th place: Kiley Kitts
Grade 3 MSR:1st place: Austin Trenholm, 5th place: Luke Romans
Junior Amateur Hornpipe/Jig:1st place: Austin Trenholm, 2nd place: Dalton McCully, 3rd place: Luke Romans, 4th place: Jenna-Marie Gallant, 5th place: Mairi Brydon
Professional MSR:1st place: Sam Ramsay, 2nd place: Devin Paynter
Professional: Hornpipe/Jig:1st place: Sam Ramsay, 2nd place: Devin Paynter
Bands
Grade 5 March Medley:2nd place: College of Piping
Grade 5 Medley:1st place: College of Piping
Grade 4 MSR:2nd place: College of Piping
Grade 4 Medley:1st place: College of Piping
Grade 2 MSR:1st place: College of Piping
Grade 2 Medley:1st place: College of Piping

Festival of the Tartans

July 16, 2016, New Glasgow, NS

Piping
Grade 3 March:3rd place: Chris MacKnight
Junior Amateur Jig:5th place: Chris MacKnight
Grade 1 March:2nd place: Sarah Simpson, 3rd place: Peter Allen
Grade 1 Strathspey and Reel:1st place: Sarah Simpson, 4th place: Peter Allen
Grade 1 Jig:1st place: Sarah Simpson, 5th place: Peter Allen
Grade 1 Piobaireachd:1st place: Sarah Simpson, 3rd place: Peter Allen

Portland Highland Games

July 15th-16th, 2016, Gresham, OR

Piping
Grade 4 March:4th place: Savannah Walker
Grade 4 Strathspey and Reel:2nd place: Savannah Walker
Grade 4 Piobaireachd:2nd place: Savannah Walker

Skagit Valley Highland Games

July 9th, 2016, Mount Vernon, WA

Piping
Grade 4 March (2/4):6th place: Savannah Walker
Grade 4 March (6/8):4th place: Savannah Walker

Kamloops Highland Games

July 9th, 2016, Kamloops, BC

Piping
Grade 3 Strathspey and Reel:4th place: Linda Robertson
Grade 3 Piobaireachd:5th place: Linda Robertson
Grade 3 Jig:2nd place: Linda Robertson

Antigonish Highland Games

July 9th & 10th, 2016, Antigonish, NS

Highland Dancing
Shelby Lynne Dalziel
New Scotland Open Championship
Premier 16 and over
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Overall champion

Highland Heart Open Premiership
Lilt: 1st
Earl of Errol: 2nd
Irish Jig: 2nd
Barracks:1st
Overall premiership winner

2016 Florence Macmillan Flora special event winner
Piping
Grade 4 March:2nd place: Sherra Rogers, 5th place: Carl Brydon
Grade 4 Piobaireachd:2nd place: Carl Brydon
Grade 3 March:2nd place: Chris MacKnight, 3rd place: Jordan Chowen
Grade 3 Strathspey and Reel:1st place: Chris MacKnight
Grade 3 Piobaireachd:1st place: Chris MacKnight, 3rd place: Jordan Chowen
Grade 3 Overall Winner:Chris MacKnight
Junior Amateur Jig 'B':1st place: Jordan Chowen, 2nd place: Chris MacKnight, 3rd place: Sherra Rogers
Junior Amateur Jig Playoff:1st place: Jordan Chowen
Grade 2 Hornpipe and Jig:1st place: Calum Brydon
Grade 2 Piobaireachd:2nd place: Calum Brydon
Grade 1 March:4th place: Peter Allen, 5th place: Ian Luddington, 6th place: Sarah Simpson
Grade 1 Strathspey and Reel:3rd place: Ian Luddington, 4th place: Sarah Simpson, 5th place: Peter Allen
Grade 1 Hornpipe and Jig:3rd place: Sarah Simpson
Grade 1 Piobaireachd:3rd place: Peter Allen, 6th place: Sarah Simpson
Professional March:5th place: James MacHattie
Professional Strathspey and Reel:3rd place: James MacHattie
Professional Jig:2nd place: James MacHattie
Professional Piobaireachd:1st place: James MacHattie
Antigonish Farmers Mutual Insurance Freestyle Knockout:1st place: James MacHattie
Drumming
Grade 5 March:1st place: Stephen MacKinnon, 3rd place: Pippa Warris
Grade 4 March:1st place: Jenna-Marie Gallant, 2nd place: Dalton McCully, 3rd place: Mairi Brydon, 5th place: Cole Hemphill, 6th place: Kiley Kitts
Grade 4 Overall Winner:Jenna-Marie Gallant
Grade 3 MSR:1st place: Austin Trenholm, 2nd place: Luke Romans
Grade 3 Overall Winner:Austin Trenholm
Junior Amateur Hornpipe and Jig:1st place: Austin Trenholm, 2nd place: Dalton McCully, 3rd place: Jenna-Marie Gallant, 4th place: Mairi Brydon, 5th place: Luke Romans, 6th place: Kiley Kitts
Bands
Grade 5 March Medley:3rd place: College of Piping
Grade 5 Medley:2nd place: College of Piping
Grade 4 MSR:1st place: College of Piping
Grade 4 Medley:1st place: College of Piping
Grade 2 MSR:1st place: College of Piping
Grade 2 Medley:1st place: College of Piping

ScotDance Canada Championship Series 2016

July 7th-10th, 2016, Winnipeg, MB

Highland Dancing
Marielle Lesperance
Premier 22 and Over Highland competition
Fling: 1st
Seann Triubhas: 1st
Reel: 1st
Overall winner

Marielle Lesperance
21 Years and Over Canadian Championship
Fling: 1st
Sword: 2nd
Seann Triubhas: 2nd
Reel: 1st
Overall Champion

Marielle Lesperance
Premier 22 and Over Nationals Competition
Jig: 1st
Earl of Errol: 1st
Lilt: 2nd
Overall winner

Pugwash Gathering of the Clans

July 1st, 2016, Pugwash, NS

Piping
Grade 3 March:4th place: Chris MacKnight
Grade 3 Strathspey and Reel:5th place: Chris MacKnight
Grade 3 Piobaireachd:2nd place: Chris MacKnight
Grade 1 March:2nd place: Sarah Simpson
Grade 1 Strathspey and Reel:3rd place: Sarah Simpson
Grade 1 Piobaireachd:1st place: Sarah Simpson, 2nd place: Peter Allen
Senior Amateur Jig:2nd place: Sarah Simpson

Moncton Highland Games

June 18, 2016, Moncton, NB

Highland Dancing
Erin Clow
Beginner 11 & Over
Fling: 2nd
Sword: 1st
Seann Triubhas: 3rd
Flora: 1st
Lilt: 1st
Overall high aggregate
Maggie Burns
Novice 12 & Over
Fling: 2nd
Seann Triubhas: 1st
Flora: 1st
Lilt: 2nd
Sherra Rogers
Novice 12 & Over
Fling: 1st
Sword: 1st
Seann Triubhas: 2nd
Flora: 2nd
Lilt: 3rd
Overall high aggregate
Shakira Gallant
Premier 13 & under
Seann Triubhas: 5th
Lilt: 7th
Shelby Lynne Dalziel
Premier 16 & over
Fling: 4th
Seann Triubhas: 4th
Strathspey and ½ tulloch: 3rd
Lilt: 6th
Jig: 6th
Piping
Grade 4 March:1st place: Sherra Rogers, 6th place: Carl Brydon
Grade 4 Piobaireachd:1st place: Carl Brydon
Grade 3 March:3rd place: Danielle Chiarotto, 4th place: Chris MacKnight
Grade 3 Strathspey and Reel:1st place: Danielle Chiarotto, 4th place: Chris MacKnight
Grade 3 Piobaireachd:1st place: Chris MacKnight, 2nd place: Danielle Chiarotto
Grade 3/4/5 Amateur Jig Combined:1st place: Danielle Chiarotto, 2nd place: Chris MacKnight, 4th place: Sherra Rogers
Grade 2 March:1st place: Calum Brydon
Grade 2 Strathspey and Reel:1st place: Calum Brydon
Grade 2 Piobaireachd:1st place: Calum Brydon
Senior Amateur Jig Combined:2nd place: Calum Brydon, 6th place: Sarah Simpson
Grade 1 Strathspey and Reel:5th place: Sarah Simpson
Grade 1 Piobaireachd:1st place: Sarah Simpson
Drumming
Grade 4 March:2nd place: Jenna-Marie Gallant, 3rd place: Mairi Brydon, 4th place: Dharma MacKay, 5th place: Cole Hemphill
Grade 3 March:1st place: Austin Trenholm
Grade 3/4 Hornpipe/Jig Combined:1st place: Austin Trenholm, 2nd place: Jenna-Marie Gallant, 3rd place: Mairi Brydon, 5th place: Dharma MacKay
Band
Grade 5 March Medley:1st place: College of Piping
Grade 5 Medley:1st place: College of Piping
Grade 4 MSR:1st place: College of Piping
Grade 4 Medley:1st place: College of Piping
Grade 2 MSR:1st place: College of Piping
Grade 2 Medley:1st place: College of Piping
Marching and Deportment:1st place: College of Piping (Grade 2)

BC Highland Games

June 17th-18th, 2016, Coquitlam, BC

Piping
Grade 4 March:2nd place: Savannah Walker
Grade 4 Strathspey and Reel:2nd place: Savannah Walker

 

 

Archived Competition Results