Empowering Generations of Confident Students
Home Sign up to the newsletter

For over 25 years, the College of Piping and Celtic Performing Arts has provided a world-class education to students within our community and around the world.

Building on the vision of our late founder Scott MacAulay, the College now enters into a new era of excellence. We have already raised initial funding of $2,700,000 and designed a modern facility that will provide new opportunities for enhanced learning, culture, and community.

The new Performing Arts Education Centre is equipped to facilitate the growing needs of students, faculty, and programming. Each space is carefully designed to invite hard work, inspire dedication and provide opportunity to o er more programming — and to more students — than ever before.

We invite you, our neighbors, to join us in a combined e ort of public, private and corporate partnership to make this project a reality. Let’s work together and empower generations to come. Let’s work together and build the Performing Arts and Education Centre.

Questions? Call us for more information.

Business Manager
The College of Piping and Performing Arts of Canada
619 Water Street East
Summerside, PEI C1N 4H8

Office: (902) 436-5377
Email: roger.downie@collegeofpiping.com

Competition Results


Northeastern New Brunswick Highland Dancing Competition

October 201, 2018, Miramichi, NB

Highland Dance
Emily Austin
Beginner 8 and Under
1st place in Fling
1st place in Sword
1st place in Seann Truibhas
1st place in Flora
3rd place in Lilt
High Aggregate Winner
Jenna MacKinnon
Beginner 8 and Under
2nd place in Fling
2nd place in Seann Truibhas
2nd place in Flora
1st place in Lilt
1st Runner Up
Aurora MacAusland
Beginner 9 and Over
1st place in Sword
2nd place in Seann Truibhas
4th place in Lilt
2nd place in Beginner Trophy Fling
Samantha MacKay
Novice
3rd place in Flora
4th place in Lilt
Erin Clow
Intermediate 13 and Over
2nd place in Seann Truibhas
2nd place in Barracks
2nd place in Lilt
3rd place in Jig
Laura Johnston
Premier 16 and Over
4th place in Village Maid

2018 Atlantic Canada Pipe Band Association Champion Supreme Awards

Piping
Practice Chanter Overall:Kirsty Gibson
Grade 2 Overall:Calum Brydon
Grade 2 Piobaireachd Overall:Calum Brydon
Drumming
Drum Pad Overall:Dara Gibson
Grade 3 Overall:Olivia Batten
Junior Amateur Hornpipe/Jig Overall:Olivia Batten
Grade 2 Overall:Austin Trenholm
Bands
Grade 5 Overall:College of Piping
Grade 2 Overall:College of Piping

Braemar Gathering

September 1, 2018, Braemar, Scotland

Piping
Senior Piobaireachd:6th place: James MacHattie

Glenurquhart Highland Gathering and Games

August 25, 2018, Drumnadrochit, Scotland

Piping
Senior March:3rd place: James MacHattie
Senior Strathspey and Reel:1st place: James MacHattie
Senior Jig:2nd place: James MacHattie
Senior Piobaireachd:2nd place: James MacHattie

Cowal Highland Gathering

August 24, 2018, Dunoon, Scotland

Piping
Senior Piobaireachd:3rd place: James MacHattie

Montreal Highland Games

August 5, 2018, Montreal, QC

Highland Dance
Shelby Lynne Dalziel
Premier 19 and Over
4th place in Fling
4th place in Seann Truibhas
3rd place in Earl of Errol
6th place in Flora

Prince Edward Highland Games

August 4-5, 2018, Belfast, PE

Highland Dance
Catherine Saul
Premier 11-13 Years
5th place in Earl of Errol
6th place in Scotch Measure
6th place in Flora
Roshandra Stetson
Premier 11-13 Years
1st place in Fling
1st place in Sword
2nd place in Seann Truibhas
2nd place in Reel
High Aggregate
Charlie Maclaren
Premier 14 & Over
2nd place in Sword
4th place in Seann Truibhas
2nd place in Strathspey and Half Tulloch
6th place in Earl of Errol
2nd place in Flora
2nd place in Scotch Measure

Glengarry Highland Games

August 3-4, 2018, Maxville, ON

Highland Dance
Shelby Lynne Dalziel
Maxville Friday
Premier 18 and Over
6th place in Earl of Errol
6th place in Blue Bonnets
Shelby Lynne Dalziel
Maxville Saturday
Premier 19 and Over
5th place in Fling
5th place in Sword
5th place in Seann Truibhas
5th place in Reel
4th Runner Up in Championship
Piping
Grade 5 March:3rd place: Conall Gibson
Novice Piobaireachd 'A':4th place: Conall Gibson
Junior Amateur Piobaireachd 'A':2nd place: Ryan Simpson
Grade 2 March 'A':1st place: Calum Brydon, 4th place: Clare Henderson
Grade 2 Strathspey and Reel 'A':1st place: Clare Henderson
Grade 2 Jig 'A':2nd place: Clare Henderson, 3rd place: Calum Brydon
Intermediate Amateur Piobaireachd 'A':2nd place: Clare Henderson
Bar to the Medal:3rd place: James MacHattie
Professional March:6th place: James MacHattie
Professional Strathspey and Reel:5th place: James MacHattie
Professional Jig:3rd place: James MacHattie
Gold Medal March/Strathspey/Reel:2nd place: James MacHattie
Drumming
Grade 3 March/Strathspey/Reel:4th place: Olivia Batten
Grade 2 March/Strathspey/Reel:2nd place: Austin Trenholm
Grade 2 Hornpipe/Jig:3rd place: Austin Trenholm
Grade 3 Tenor:2nd place: Kiley Kitts
Bands
Grade 5 March Medley:3rd place: College of Piping

New Brunswick Highland Games

July 28-29, 2018, Fredericton, NB

Highland Dance
Roshandra Stetson
Premier 12-13 Years
1st place in Fling
1st place in Sword
1st place in Seann Truibhas
1st place in Reel
Overall Winner
Saturday Premier Dancer of the Day
Shelby Lynne Dalziel
Premier 18+ Years
2nd place in Fling
2nd place in Sword
2nd place in Seann Truibhas
2nd place in Reel
Runner up in age group
Piping
Chanter:1st place: Kirsty Gibson
Grade 5 March:1st place: Conall Gibson
Grade 5 Piobaireachd:2nd place: Conall Gibson
Grade 4 March:4th place: Rob McKay
Grade 3 March:2nd place: Danielle Chiarotto, 4th place: John Bergen
Grade 3 Strathspey and Reel:1st place: Jordan Chowen, 2nd place: Danielle Chiarotto
Grade 3 Piobaireachd:1st place: Ryan Simpson, 4th place: John Bergen
Junior Amateur Jig:1st place: Danielle Chiarotto, 2nd place: Jordan Chowen
Junior Amateur Piper of the Day:Danielle Chiarotto
Grade 2 March:2nd place: Clare Henderson, 4th place: Calum Brydon
Grade 2 Strathspey and Reel:3rd place: Calum Brydon, 4th place: Clare Henderson
Grade 2 Hornpipe and Jig:1st place: Calum Brydon, 4th place: Clare Henderson
Grade 2 Piobaireachd:3rd place: Calum Brydon
Professional March:4th place: James MacHattie
Professional Strathspey and Reel:4th place: James MacHattie
Professional Jig:1st place: James MacHattie
Professional Piobaireachd:3rd place: James MacHattie
Drumming
Drum Pad:1st place: Dara Gibson
Grade 5 March:6th place: Aaron Trenholm
Grade 4 March:1st place: Stephen MacKinnon, 4th place: Kiley Kitts, 5th place: Connor Craig
Grade 3 March/Strathspey/Reel:1st place: Olivia Batten, 2nd place: Mairi Brydon
Junior Amateur Hornpipe and Jig:1st place: Olivia Batten, 3rd place: Mairi Brydon, 4th place: Kiley Kitts
Junior Amateur Drummer of the Day:Olivia Batten
Grade 2 March/Strathspey/Reel:1st place: Austin Trenholm
Senior Amateur Hornpipe and Jig:2nd place: Austin Trenholm
Bands
Grade 5 March Medley:1st place: College of Piping
Grade 5 Medley:1st place: College of Piping
Grade 3 March/Strathspey/Reel:2nd place: College of Piping
Grade 3 Medley:2nd place: College of Piping
Grade 2 March/Strathspey/Reel:1st place: College of Piping
Grade 2 Medley:1st place: College of Piping

Antigonish Highland Games

July 7-8, 2018, Antigonish, NS

Highland Dance
Emily Austen
Beginner 8 Years
4th place in Fling
2nd place in Sword
3rd place in Seann Truibhas
3rd place in Flora
Jenna MacKinnon
Beginner 8 Years
3rd place in Sword
6th place in Seann Truibhas
Piping
Practice Chanter:1st place: Kirsty Gibson
Grade 4 March:4th place: Rob MacKay
Grade 4 Piobaireachd:3rd place: Rob MacKay
Grade 3 March:1st place: Danielle Chiarotto
Grade 3 Strathspey and Reel:1st place: Danielle Chiarotto
Grade 3 Piobaireachd:2nd place: Carl Brydon, 3rd place: John Bergen
Grade 2 March:2nd place: Clare Henderson, 6th place: Chris MacKnight
Grade 2 Strathspey and Reel:2nd place: Calum Brydon, 4th place: Clare Henderson
Grade 2 Piobaireachd:1st place: Clare Henderson, 3rd place: Calum Brydon
Grade 2 Hornpipe/Jig:3rd place: Calum Brydon, 4th place: Clare Henderson
Professional Strathspey and Reel:3rd place: James MacHattie
Professional Jig:4th place: James MacHattie
Professional Piobaireachd:4th place: James MacHattie
Drumming
Drum Pad:1st place: Dara Gibson
Grade 5 March:3rd place: Aaron Trenholm
Grade 4 March:2nd place: Stephen MacKinnon, 4th place: Connor Craig
Grade 3 March/Strathspey/Reel:1st place: Olivia Batten, 2nd place: Mairi Brydon
Junior Amateur Hornpipe/Jig:1st place: Olivia Batten, 2nd place: Mairi Brydon
Grade 2 March/Strathspey/Reel:2nd place: Austin Trenholm, 4th place: Dalton McCully
Senior Amateur Hornpipe/Jig:6th place: Austin Trenholm
Bands
Grade 5 March Medley:2nd place: College of Piping
Grade 5 Medley:3rd place: College of Piping
Grade 3 March/Strathspey/Reel:2nd place: College of Piping
Grade 3 Medley:2nd place: College of Piping
Grade 2 March/Strathspey/Reel:1st place: College of Piping
Grade 2 Medley:1st place: College of Piping

Pugwash Gathering of the Clans

July 2, 2018, Pugwash, NS

Highland Dance
Charlie MacLaren
Premier 16 & Over
1st place in Lilt
3rd place in Village Maid
Piping
Grade 4 March:1st place: Rob MacKay
Grade 4 Piobaireachd:1st place: Rob MacKay
Grade 3 Piobaireachd:1st place: Carl Brydon
Grade 2 March:1st place: Calum Brydon, 3rd place: Clare Henderson, 5th place: Chris MacKnight
Grade 2 Strathspey and Reel:2nd place: Calum Brydon, 3rd place: Clare Henderson
Grade 2 Piobaireachd:1st place: Clare Henderson, 2nd place: Chris MacKnight, 3rd place: Calum Brydon
Senior Amateur Jig:1st place: Calum Brydon, 5th place: Clare Henderson, 6th place: Chris MacKnight

Scotdance Canada Championship Series

June 30-July 4 - Calgary, AB

Day 1 - Premier Highland
Roshandra Stetson - Premier 12
Shelby Lynne Dalziel - Premier 19
Clara Jean Campbell - Restricted Premier 12
5th in fling
2nd in fling, 2nd in sword, 4th in reel
5th in sword
Day 2 - Canadian Championship
Shelby Lynne Dalziel6th in sean truibhas
Day 3 - National Dances Competition and Premiership
Clara Jean Campbell - restricted premier 12
Shelby Lynne Dalziel
4th in Flora, 4th in Earl of Errol
3rd in jig, 6th overall
Day 4 - Pre-Championship and Open Championship
Roshandra Stetson - pre-championship 12
Will Campbell - pre-championship 15
Katie Campbell - pre-championship 17
Shelby Lynne Dalziel - Open Championship 19 to U21 Years
1st in fling, 2nd in sword, 4th in ST, 2nd in reel
4th in sword, 6th in ST
6th in fling, 2nd in sword, 5th in ST, 3rd in reel
5th in fling, 6th in sword, 5th in ST, 4th in reel, 5th overall

BC Highland Games

June 15-16, 2018, Coquitlam, BC

Piping
Grade 2 Jig:5th place: Linda Robertson

Moncton Highland Games and Scottish Festival

June 16, 2018, Moncton, NB

Highland Dancing
Josie MacKinnon
Beginner 11 and Over
3rd in Flora
Jenna MacKinnon
Beginner 8
2nd in Sean Truibhas
2nd in Flora
Emily Austin
Beginner 8
3rd in Sean Truibhas
3rd in Flora
Roshandra Stetson
Premier 12&13
1st in Fling
1st in Sword
1st in Sean Truibhas
3rd in Strathspey and Half Tulloch
Will Campbell
Premier 14&15
1st in Fling
2nd in Sword
2nd in Strathspey and Half Tulloch
Katie Campbell
Premier 16&17
4th in Fling
3rd in Sean Truibhas
2nd in the Strathspey and Half Tulloch
Piping
Practice Chanter:1st place: Kirsty Gibson
Grade 5 March:5th place: Conall Gibson
Grade 5 Piobaireachd:2nd place: Conall Gibson
Grade 4 March:3rd place: Rob McKay
Grade 4 Piobaireachd:2nd place: Rob McKay
Grade 3 March:3rd place: Danielle Chiarotto
Grade 3 Strathspey and Reel:3rd place: Danielle Chiarotto
Grade 3 6/8 March:3rd place: Danielle Chiarotto
Grade 3/4/5 Junior Amateur Jig:1st place: Danielle Chiarotto
Grade 2 March:1st place: Chris MacKnight, 2nd place: Calum Brydon, 3rd place: Clare Henderson
Grade 2 Strathspey and Reel:2nd place: Calum Brydon, 4th place: Clare Henderson
Grade 2 6/8 March:3rd place: Calum Brydon, 4th place: Clare Henderson, 5th place: Chris MacKnight
Grade 2 Piobaireachd:2nd place: Calum Brydon, 4th place: Clare Henderson, 6th place: Chris MacKnight
Grade 1/2 Senior Amateur Jig:5th place: Calum Brydon, 6th place: Clare Henderson
Drumming
Drum Pad:1st place: Dara Gibson
Grade 5 March:4th place: Aaron Trenholm
Grade 4 March:2nd place: Stephen MacKinnon, 3rd place: Kiley Kitts, 4th place: Charlie McBean, 5th place: Connor Craig
Grade 3 March/Strathspey/Reel:1st place: Olivia Batten, 2nd place: Mairi Brydon
Grade 3/4 Hornpipe/Jig:2nd place: Olivia Batten, 3rd place: Mairi Brydon, 4th place: Kiley Kitts
Grade 2 March/Strathspey/Reel:2nd place: Austin Trenholm, 3rd place: Dalton McCully
Grade 1/2 Hornpipe/Jig:3rd place: Austin Trenholm, 4th place: Dalton McCully
Bands
Grade 5 March Medley:1st place: College of Piping
Grade 5 Medley:2nd place: College of Piping
Grade 3 March/Strathspey/Reel:1st place: College of Piping
Grade 3 Medley:1st place: College of Piping
Grade 2 March/Strathspey/Reel:1st place: College of Piping
Grade 2 Medley:1st place: College of Piping
Dress and Deportment:1st place: College of Piping (Grade 2)

Atlantic Canada Open Championship and Maritime Open Premiership

June 2-3, 2018 , Antigonish, NS

Premier
Catherine Saul
12 and under 14 section
6th in fling
Roshandra Stetson
12 and under 14 section
2nd in fling
2nd in sword
3rd in reel
4th in sean truibhas
Tied for 2nd overall in championship
Shelby Lynne Dalziel3rd in fling
3rd in sean truibhas
3rd in reel
3rd overall in championship

1st in jig
3rd in scottish measure
5th in flora
5th in earl of errol
4th overall in premiership

Bellingham Scottish Gathering

June 2, 2018, Bellingham, WA

Piping
Grade 2 March/Strathspey/Reel:2nd place: Linda Robertson
Grade 2 Jig:2nd place: Linda Robertson

Costa Mesa Highland Games

May 26-27, 2018, Costa Mesa, CA

Piping
Grade 2 March/Strathspey/Reel:2nd place: Linda Robertson
Grade 2 Hornpipe/Jig:3rd place: Linda Robertson
Grade 2 Piobaireachd:1st place: Linda Robertson
Overall Grade 2 Aggregate:Linda Robertson

Victoria Highland Games

May 19-20, 2018, Victoria, BC

Piping
Grade 2 Piobaireachd:5th place: Linda Robertson

New Brunswick Provincial Championship

Moncton - NB

Premier
Clara Jean Campbell
12&13 yrs section
2nd place overall
Qualified for Canadian Championship
5th fling
2nd sword
4th sean truibhas
3rd strathspey and 1/2 tulloch
Will Campbell
14&15 yrs section
2nd place overall
Qualified for Canadian Championship
1st fling
2nd sword
2nd sean truibhas
2nd strathspey and 1/2 tulloch
Katie Campbell
16&17 yrs section
2nd place overall
Qualified for Canadian Championship
5th fling
3rd sword
3rd sean truibhas
2nd strathspey and 1/2 tulloch

Atlantic Canada Piobaireachd Challenge

April 27-28, 2018, Summerside, PE

Piping
Junior Amateur Jig:2nd place: Dakota Shaw, 3rd place: Danielle Chiarotto
Senior Amateur Jig:3rd place: Calum Brydon
Chanter:1st place: Kirsty Gibson, 2nd place: Harrison Craig
Grade 5 Piobaireachd:2nd place: Conall Gibson
Grade 5 March:3rd place: Conall Gibson
Grade 4 Piobaireachd:2nd place: Rob McKay
Grade 4 March:2nd place: Rob McKay
Grade 3 Piobaireachd:2nd place: Ryan Simpson, 3rd place: Carl Brydon
Grade 3 March/Strathspey/Reel:2nd place: Danielle Chiarotto
Grade 2 Piobaireachd:1st place: Calum Brydon, 2nd place: Chris MacKnight
Grade 2 March/Strathspey/Reel:1st place: Calum Brydon, 3rd place: Chris MacKnight
Professional Piobaireachd:3rd place: James MacHattie
Professional March/Strathspey/Reel:3rd place: James MacHattie

Loch Norman Highland Games

April 21-22, 2018, Charlotte, NC

Premier
Catherine Saul
11 yrs and under section
2nd in hornpipe, 5th in fling, 6th in sean truibhas
Will Campbell
14 and 15 yrs section
3rd in fling, 4th in sword, sean truibhas, and reel
4th overall in Carolinas Open Championship
Katie Campbell
16 and 17 yrs section
6th in fling and reel
6th overall in Carolinas Open Championship

Halifax Regimental Association Mini Gathering #3

April 14, 2018, Halifax, NS

Piping
Grade 3 Jig:3rd place: Dakota Shaw

Kate Gaddess Memorial Competition

April 7, 2018, Fredericton, NB

Premier
Roshandra Stetson
12 and 13 yrs section
2nd fling, 1st sword, 1st Sean truibhas, 1st Strathspey and Half Tulloch
Overall Winner in age group
Clara Jean Campbell
12 and 13 yrs section
5th sword
Will Campbell
14 and 15 yrs section
2nd fling, 1st sword, 3rd sean truibhas, 3rd strathspey and half tulloch
Katie Campbell
16 yrs and over section
3rd sean truibhas, 3rd strathspey and half tulloch

Toronto Indoor

March 31, 2018, Toronto, ON

Piping
Professional Hornpipe/Jig:2nd place: James MacHattie
Professional March/Strathspey/Reel:2nd place: James MacHattie
Professional Piobaireachd:1st place: James MacHattie
Professional Piper of the Day:James MacHattie

Winnipeg Scottish Festival

March 24, 2018, Winnipeg, MB

Piping
Grade 4 Slow Air:1st place: Nate Linsley

Halifax Open Championship, Premiership and pre-premier competition

March 24-25, 2018 - Halifax, NS

Premier
Roshandra Stetson (13 and under section)5th runner-up in championship
Will Campbell (14 & 15 yrs section)5th runner-up in championship
4th runner-up in the Premiership
Katie Campbell (16 yrs & 17 yrs section)5th runner-up in championship
5th runner-up in the Premiership
Shelby Lynne Dalziel (18+ yrs section)1st runner-up in the championship
1st runner-up in the Premiership
Intermediate
Erin Clow3rd in fling
2nd in sword
3rd in sean truibhas
4th in reel

Halifax Regimental Association Mini Gathering #2

March 3, 2018, Halifax, NS

Piping
Grade 2 March/Strathspey/Reel:2nd place: Clare Henderson
Grade 2 Piobaireachd:3rd place: Clare Henderson

Queen Mary ScotsFestival and International Highland Games

February 17-18, 2018, Long Beach, CA

Piping
Grade 2 March/Strathspey/Reel:3rd place: Linda Robertson
Grade 2 Hornpipe/Jig:3rd place: Linda Robertson
Grade 2 Piobaireachd:3rd place: Linda Robertson

February Fling

February 3, 2018, Moncton, NB

Novice
Missy Burke (10 and under section)1st place: sword & sean truibhas
2nd place: fling and lilt
overall winner
Intermediate
Roshandra Stetson (13 and under section)1st place: sword & sean truibhas
2nd place: strathspey and 1/2 tulluch
Runner-up
Special Event winner: Teddy Bear Fling
Maggie Burns (14 yrs+ section)1st place: fling & sean truibhas
Runner-up
Premier
Clara-Jean Campbell (11 yrs section)3rd place: fling & reel
5th in Special event: Teddy Bear Fling
Will Campbell (14 & 15 yrs section)2nd place: reel
3rd place: sword & sean truibhas
5th in Special event: Teddy Bear Fling
Katie Campbell (16 yrs+ section)4th place: fling, sword & sean truibhas
3rd in Special event: Teddy Bear Fling

Halifax Regimental Association Mini Gathering #1

February 3, 2018, Halifax, NS

Piping
Grade 3 March:1st place: Dakota Shaw

 

 

Archived Competition Results